8 rozumných dôvodov, prečo ísť voliť vo voľbách do VÚC

Autor: Oliver Tomečko | 24.10.2017 o 16:08 | (upravené 27.10.2017 o 10:38) Karma článku: 7,61 | Prečítané:  2663x

Keby Vám beriem každý mesiac polovicu výplaty, asi by ste sa nas*ali. Minimálne by Vás zaujímalo načo mi to je. Tak potom prečo nikoho nezaujíma, čo robí s polovicou Vašej výplaty štát? A prečo pomôžete neúčasťou vo voľbách Smeru?

Pravdou je, že daňovník nemá veľa šancí ovplyvniť, čo bude s jeho daňami a odvodmi, či kto o nich bude rozhodovať. Jediným legálnym nástrojom na to sú voľby (podľa Ústavy SR sa o finančných veciach referendum konať nemôže). Aby som bol úplne explicitný, hovoríme o voľbách do NRSR, vyšších územných celkov a do samosprávy obcí (miest). 

Na začiatok pre ujasnenie pojmov- VÚC (vyšší územný celok) je samosprávny kraj. Je to to isté.

                                      1.  NEÚČASŤOU POMOŽETE SMERU A KOTLEBOVI

Jedno z najväčších nedorozumení, ktorým trpia (ne)voliči je domnienka, že ich neúčasťou sa nič nestane. V skutočnosti však svoj jeden nevyužitý hlas rozdelia nasledovne : 60% Smeru, 25 % SaS+OĽaNO+KDH, 15% Kotleba (veľmi zjednodušený model, zohľadňujúci výsledky predošlých VÚC volieb a predvolebné prieskumy). Jednoducho o rozdelení Vášho nevyužitého hlasu rozhodnú tí, ktorí prídu voliť. Teda neúčasťou dáte 60 % zo svojho hlasu Smeru. 

                                                           2.    VYJDE VÁS TO LACNO

Pri parlamentných voľbách je situácia taká, že za každý hlas dostane strana, ktorá prekročí 3% cca 18 Eur (a to stále nie je všetko, zo zákona dostáva ďalšie príspevky). Málo ľudí to vie, málo politikov sa tým chváli, ale  je to tak. Výška sumy, ktorú dostávajú strany vo voľbách do NRSR je astronomická a záleží od každého hlasu. Pri voľbách to VÚC to však neplatí. Jediná odmena, ktorú získavajú zvolení poslanci a predseda je ich plat (ktorý si sami určia v zastupiteľstve formou VZN). 

                                                                     3.  SILA HLASU

Zvykne sa vravieť, že jeden hlas nič nezmení. Čisto logicky áno. Pri posledných parlamentných voľbách bol počet platných hlasov 2 264 473. Z toho vyplýva, že 1 hlas mal silu 0.000044 %. Dosť málo, ale zase každý hlas= 18 Eur. Pri posledných voľbách do VÚC bolo napríklad v Prešovskom kraji voliť župana v prvom kole 129 000 ľudí. Sila hlasu pri voľbách do VÚC teda je cca 0.0008% hlasu. Aby ste sa v nulách nestratili, je to 18 krát viac. Inými slovami, pri voľbách do VÚC máte akoby 18 platných hlasov (v porovnaní s Vaším hlasom do NRSR). 

                                                                          4.   PENIAZE

Ako bolo už v úvode naznačené, peniaze sú určite dôvodom, prečo ísť voliť. VÚC totiž hospodári s poriadnou kopou Vašich peňazí.

- Napríklad daň z príjmu fyzických osôb, ktorú platí asi každý čitateľ. Daň nejde na Ficové vlaky zadarmo, ako si určite mnohí myslia. Vlastne z nej štát nemá nič, pretože podľa zákona 564/2004 Z.z. sa celá rozdelí v nasledujúcom pomere: 30 % ide automaticky do rozpočtov VÚC, 70 % ide do rozpočtov obcí. Samospráva (VÚC a obce) potom podľa vlastného uváženia rozhodne, ako s peniazmi naloží. V roku 2016 napríklad bol celkový objem výdavkov Košického samosprávneho kraja 160 miliónov eur, Prešovského 170 miliónov,... celkovo 1 miliarda Eur.

- Okrem podielového výnosu dane z príjmov fyzických osôb, VÚC hospodári aj s nedaňovými príjmami z podnikania a vlastnenia majetku a prenájmu majetku VÚC. Patria im aj administratívne poplatky od občanov umiestnených v sociálnych zariadeniach za poskytnuté služby, platby za zápisné a školné. 

                                                           5.   KOMPETENCIE

Logické pokračovanie bodu 4. Podľa zákona 302/2001 VÚC vykonáva vlastnú investičnú činnosť a podnikateľskú činnosť v záujme zabezpečenia potrieb obyvateľov samosprávneho kraja.

- Ďalej zriaďuje a prevádzkuje inštitúciestredné školy, múzeá, domovy sociálnych služieb, určuje výšku poplatkov za sociálne služby, knižnice, divadlá a iné kultúrne zariadenia, nemocnice (župa môže odvolať riaditeľa krajskej nemocnice či nariadiť jej predaj) a zabezpečuje aj rôzne verejnoprospešné služby. 

- Cesty II. triedy a III. triedy vrátane ich prejazdných úsekov cez obce sú vo vlastníctve samosprávneho kraja (VÚC). Vydávajú tiež licencie na autobusovú dopravu. Regulujú ceny a zľavy v prímestskej a autobusovej doprave, či schvaľujú cestovný poriadok vnútroštátnej autobusovej dopravy.

                                6.   KOMPETENCIE (v iných veciach ako finančných)

VÚC rozhoduje o:

- zriaďovaní a rušení škôl a školských zariadení (stredné školy, učilištia, strediská praktického vyučovania, záujmovo-vzdelávacie zariadenia, základné umelecké školy, domovy mládeže, zariadenia školského stravovania, zariadenia praktického vyučovania, strediská služieb škole, školy v prírode) bez ohľadu na to, či ide o štátne, cirkevné, alebo súkromné zariadenia.

- vymenúvaní a odvolávaní riaditeľov škôl a školských zariadení.

- zriaďovaní polikliník a nemocníc s poliklinikou II. typu

- vydávaní povolení na poskytovanie zdravotnej starostlivosti v neštátnych zdravotníckych zariadeniach

- a o množstve iných vecí, ktoré je možné si pozrieť v zákone 416/2001 Z.z.

Zastupiteľstvo VÚC môže tiež vydávať takzvané VZN- zjednodušene povedané zákony s pôsobnosťou na území kraja (nesmú však byť v rozpore so zákonmi NRSR)

                                                              7. ŠPECIÁLNY ROK

Rok 2017 je špecifický, pretože doposiaľ boli voľby do VÚC dvojkolové a mandát poslancov trval 4 roky. Zákonodarcovia sa však dohodli na zlúčení volieb do samosprávy obcí (voľby starostov a primátorov) a volieb do VÚC (županov). Takéto voľby by sa mali konať v roku 2022.

Ak to zhrniem, poslanci VÚC a župan, ktorých si zvolíme v novembri 2017 (v jednom kole), budú vykonávať svoju funkciu 5 rokov. Teda o rok viac, ako tomu bolo doposiaľ. 

                                                8.  DEMOKRATICKEJŠIE AKO INÉ

- Možno ste si niekedy vraveli, prečo sa nedá voliť poslancov bez toho, aby ste museli zohľadňovať, z akej politickej strany sú. Napríklad poznáte suseda, ktorého brat kandiduje za SaS, ale Vaša sesternica kandiduje za KDH. Keďže ich poznáte, chcete voliť oboch. Voľby do územnej samosprávy práve takúto voľbu naprieč politickými stranami umožňujú.

- Kandidovať na županov a poslancov môžu vo voľbách do VÚC aj nezávislí. Teda ľudia, ktorí nie sú členmi žiadnej politickej strany a ani nevyužívajú jej podporu.

- Svoju voľbu môžete vziať kedykoľvek "späť." Je veľmi nepravdepodobné, že sa to stane, ale predsedu samosprávneho kraja (teda župana) je možné kedykoľvek odvolať referendom. Takúto vec neumožňuje slovenský právny poriadok v prípade poslancov NRSR, či členov vlády. 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?