Generácia Kotleba

Autor: Oliver Tomečko | 14.2.2017 o 17:30 | (upravené 16.2.2017 o 21:22) Karma článku: 11,43 | Prečítané:  30084x

5.marca 2016 prišiel poriadny šok. Martin Slosiarik (Focus) oznamuje okolo 23:15, že podľa jeho exitpolu sme najmä my prvovoliči do parlamentu zvolili fašistov. A z tohto už zmrzol úsmev aj Zlatke Puškárovej- Švajdovej.

Od tohto momentu sa všetci komentátori, počnúc bezprostrednou reakciou Mariána Leška, cez iné stálice, snažia vysvetliť prečo. No v skutočnosti nemajú ani šajnu prečo, nepoznajú nás, nežijú medzi nami, len „trápnučko“ hádajú rôzne dôvody a opakujú otrepané frázy. Ich mottom je „čím nudnejšie, tým lepšie,“ len aby mali vo vačku nejaké to eurko za ničnerobenie (politické komentovanie). Vraj prvovolič bude voliť vždy protest a preto Kotleba. Super, diky. Vyhovorili sme sa, spime ďalej. Mladí nám volia fašistov, ale neva, oni z toho vyrastú. No nevyrastú.

Generácia Kotleba

Generácia Kotleba je najmä človek (15-22), ktorý sa aspoň mierne zaujíma o politické dianie a je nasratý (na Fica, na systém, na imigrantov, na rozkrádanie, na tunelovanie, na to, že nemá peniaze a že ho vláda klame, na Rómov, na Maďarov, na feministky, na Ameriku, na gayov, na lesby, na ateistov, na utečencov, na moslimov, na chemtrails, na to, že vláda nám zatajuje liek na rakovinu, na to, že nám vládnu ilumináti, atď.). Dosť brutál, väčšinou však stačí byť nasratý na jednu vec z menovaných, aby ste sa ocitli vo vodcovom košiari. Ak aj nasratý nie ste, za tých ,približne 5 hodín denne, čo strávite  na FB ,Vám dokáže všadeprítomná proruská propaganda krížená kvalitnými hoaxami ponúknuť za hrsť dôvodov, aby ste boli.  Žiadne že tí mladí, čo ich volia sú fašisti.

Hovoríte si, že normálny človek (vzdelaný, príčetný) nemôže uveriť fašistom, že jeho problém vyriešia, nemôže uveriť sprostostiam ako chemtrails. Môže. Pretože žijeme v dobe internetov/ v dobe postfaktuálnej. Kedy veci, ktoré zdieľame, nepodliehajú takmer žiadnej kontrole. Kedy dokážeme poprieť všetko. Kedy šokujúce, znamená čítané. Pretože „vedci zistili, že svetlo v noci negatívne pôsobí na ľudský mozog,“  nie je také sexi ako „UNIKNUTÉ FAKTY, TOTO SA NA MARKÍZE NEDOZVIETE, OČKOVANÍM DO VÁS IMPLANTUJÚ ČIP, KTORÝ VÁS NÚTI PODRIADIŤ SA NWO!!!!!.“

Moja skúsenosť

Trochu som to prifarbil. Toto nám tu však nespadlo z neba. Kým sa politológovia za 5 korún venovali tomu, či boli politické kampane zábavné alebo nudné (2013), propaganda konšpiračných stránok vrcholila. Vlastne sa jej v tom období podarilo u veľkého počtu mladých zasiať akúsi paradigmu. Ovplyvnila aj mňa, bez toho, aby som si to uvedomil. Toho času som bol študentom druhého/tretieho ročníka na strednej škole, a celkom ma zaujímali otázky spojené s tým, čo sa okolo nás deje. Prečo sa máme tak zle. Šak toto tu treba nejako riešiť.  A na sociálnych sieťach kolo mňa lietalo samé, že Amerika klame v tomto a tomto, pád dvojičiek bol kvôli rope, Rusko obraňuje tradičné hodnoty, Amerika chce vyvolať vojnu s Ruskom, dejiny sú sfalšované. Čo som si mal myslieť? Nikde nebolo nikoho iného, kto by mi vysvetlil ako veci fungujú. Naopak bol tu niekto, kto vedel povedať, prečo sú tu všade problémy, ako vznikli, a ako sa dajú jednoducho vyriešiť.

A tak som naletel. Žiadne, že hodiny dejepisu mladým pomôžu, nepomohli ani mne. A to som mal dejepis rád. Senilný profesor nás však nikdy neprinútil k jednej podstatnej veci. Ku kontextuálnemu mysleniu. Fakt, akože niečo som sa naučil tam zo staroveku, tam zo stredoveku, potom sme odskočili k slovenským dejinám, potom zase niekde do Číny, nakoniec sme končili druhou svetovou. A po tom už nič. Vôbec som nevidel týchto Kotlebov, ktorí boli, mimochodom, u mladých už vtedy populárni, ako nejakých mentálnych nasledovníkov Hitlera. A šak z výkladu mi to prišlo tak, že aj ten vznik Slovakštátu v ´39 bol nejaký logický (nebolo na výber). Potom však prišla náuka o spoločnosti, profesor, ktorý vedel zrozumiteľne podať súvislosti, prečítal som pár kníh a došlo mi. No zjavne, nemá každý šťastie na takú autoritu, ktorá sa dokáže so študentmi rozprávať, aj mimo toho, čo je v osnove (o tom, čo sa aktuálne deje).

Späť ku generácii

Trochu to rozšírim, vôbec som v tom čase nenaletel sám. Žijem v nejakej sociálnej skupine, zjavne. Nazval by som to štandardným druhým ročníkom na výške (pozor, bavíme sa o humanitnom smere). Drtivá väčšina z tejto, akiste, budúcej elity národa volila ĽSNS. A keď nevolila, tak teraz by už volila. Hanbím sa. Neviem čo s tým. Otravovať ich a pri každej situácii vysvetľovať, že ak táto strana vyhrá voľby, tak sme skončili, demokracia skončila? Ako študenti druhého ročníka by už mohli vedieť, čo to demokracia je a aké sú jej totalitné alternatívy. Vlastne o toto som sa aj snažil, pred voľbami. Byť za čudáka, a aspoň tých, ktorí sú mi najbližšie donútiť k diskusii o týchto veciach.  Ale odpovede boli samé, že „na internete som čítal, že iba Kotleba to tu dokáže zmeniť,... iba Kotleba tu dokáže konečne narobiť poriadky s cigáňmi,... všetci iba sľubujú, ale on to myslí vážne,...“

Dobre, okej, nejaký priemerne šikovný mladý človek môže rozmýšľať takto. Môže to byť okej až dovtedy, kým mi úplne najšikovnejší, najaktívnejší človek na škole so skúsenosťami z rôznych stáži, aj zo zahraničia povie, že Američania si zhodili dvojičky sami a že ilumináti ovládajú svet.

Good Idea Slovakia (Marketing zdarma pre Kotlebu)

Silné veci. Tu sa mi naskytá otázka, či fašistom brutálne nepomáha vec, ktorá sa stala po voľbách a už ani nemôžu chcieť, aby sa stala lepšie. Poďme postupne.

 1. „Slovensko je vytunelované, rozkradnuté, vyrabované privatizáciou z 90. rokoch, je prehnité korupciou“ (toto vedia mladí z médií, jednak mainstreamových, ako aj tých „alternatívnych“).
 2. Kto môže za tento stav? No predsa politici, ovládaní všelijakými ľuďmi v pozadí (Dzurinda, Fico, Paška, Kali, Penta,...Gorila, CéTečka), toto všetci mladí ovládajú.
 3. A čo robia títo politici, ktorých tu viníme za predražené tendre a iné špinavosti? No na ničom sa nedokážu tak dobre zhodnúť, ako na tom, že Kotleba je zlý.
 4. A čo stačí  Kotlebovi, aby do svojho košiara prilákal mladých? Stačí povedať „aha, tak oni tu kradnú, rabujú, či sú ľaví, či praví, nevedia sa dohodnúť na ničom, iba sa spojiť proti nám, lebo vedia, že my nekradneme. A tí OĽaNO a SaS tvrdia, že sú iní, ale dívajte, tiež sa s nimi spojili proti nám. To znamená, že jedine my nekradneme.“

So simple. So smart. Ale dalo sa čakať, že keď sa raz títo ľudia, ktorí majú viac káuz, ako je hviezd na nebi, kryjú Mečiarové amnestie a ich kamoši sú Brhel, Poór, Široký a Világi. Proste, keď sa títo (celá postkomunistická mašinéria, ošľahaná mečiarovskými rabovačkami, riadiaca štát) vymedzia voči niekomu, voči komu sa fakt treba vymedziť, tak to dopadne presne tak, ako to dopadlo. Ako bonus k tomu si dajte, že najmilovanejší a zároveň najnenávidenejší politik povie: „hentoho musí poraziť aj vrece zemiakov a náš človek ho suverénne zdolá, ako že sa Fico volám.“ Ten výrok vyvolal také ohlasy, že keby proti Maňkovi v tej nešťastnej župe kandidujem miesto Kotlebu  ja, tak vyhrám.

A toto bol ten  moment, ktorý dal Kotlebovi vietor do plachiet, pretože dovtedy ho nikto nebral vážne.

Diskusia

Ďalšia vec čo fašistom mega pomáha, je povedať „šak tí druhí (demokrati) sú fašisti, oni kradnú, odmietajú s nami diskutovať o problémoch, cenzurujú nás a nedávajú nám priestor.“

Pozor, tu majú náckovia pravdu. Hneď po voľbách začali poslanci a všelikto iný riešiť, ako sa k nim správať. Či hlasovať za ich návrhy zákonov, ak sú dobré, či s nimi chodiť do diskusie a tak podobne.

Tu je kameň úrazu. Že väčšina demokratických síl si vystačila s tým, že „oni sú fašisti, s nimi sa nebavím.“ Parada.  Potom nám real fašisti povedia, že my demokrati sme fašisti a je to slovo proti slovu. Fakt premyslené.

Ja som za to, aby verejnoprávne médium pravidelne pozývalo Kotleby do diskusie. Musíme. Lebo sme demokrati. To je ten rozdiel. Nech občania počujú tie ich sprostosti. V totalite politický oponent nedostane priestor a zakážu mu činnosť. Demokrati musia poraziť fašizmus demokratickým spôsobom. A demokracia je o diskusii. Treba ich proste k tomu stolu zavolať. A musí tam byť potom nejaký zástupca demokratických síl, ktorý povie:

 1. čo znamená pre Slovensko vystúpenie z EU a NATO,
 2. čo znamená nazývať Rómov parazitmi,
 3. čo znamená kričať na stráž so zdvihnutou pravačkou,
 4. čo bol vojnový štát, ku ktorému sa hlásia,
 5. čo znamená spochybňovať význam SNP a obhajovať vývoz 60.000 slovenských občanov proti ich vôli
 6. čo znamená obhajovať štát, ktorý vyznamenával nemeckých vojakov za zabíjanie Slovákov
 7. čo znamená obhajovať štát, ktorý vyznamenával za vypálenie slovenských dedín
 8. čo znamená ich ekonomický program,
 9. čo znamená hodnotiť prezidentove vyznamenania spôsobom „žid- nezaslúži, nežid- zaslúži,“
 10. čo ku**a znamená keď Magát dá status, že koncentračné tábory sa osvedčili,
 11. ako sa spevák skupiny „Juden Mord“ dostal na ich kandidátku
 12. že síce si dali slušivé obleky, alebo zelené tričká a tvária sa milučko, no stále je to tá odporná háveď, ktorú sme v 45-tom porazili!

Riešenie

Asi by bolo na záver vhodné povedať, ako to zlepšiť. Prvý krok (mal sa stať oveľa skôr) mal byť  vytvorenie sekcie na ministerstve vnútra, ktorá by sledovala kroky skutočných radikálov. Aby nám tú militantné skupiny s devinami necvičili po lesoch (mám na mysli "vzdor Kysuce") a aby nám tu Magát nedával prednášky o tom, aký bol Hitler dobrý chalaň a aké sú ostatné rasy zlé. S týmito názormi proste človek patrí do väzenia. Tiež prianie smrti utečencom, Rómom ,politickým oponentom, etc. (napríklad v diskusiách na FB) by nemalo ostať nepovšimnuté zo strany štátu. A podľa mňa to najpodstatnejšie- rozprávať s mladými. Táto podivná ruská propaganda, ktorá vychováva Kotlebovi ovečky tu bude stále. No ja vravím,že treba vytvoriť priestor zo strany ministerstva školstva, predovšetkým pre profesorov stredných škôl, na diskusiu s mladými. Na diskusiu  ohľadom toho, čo sa teraz vo svete deje. Toto by v zdravej spoločnosti malo byť štandardom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?