Vymeňte slovo moslim za slovo žid. Vitajte tesne pred krištáľovou nocou 1938.

Autor: Oliver Tomečko | 17.10.2016 o 21:49 | (upravené 17.10.2016 o 21:55) Karma článku: 5,33 | Prečítané:  1316x

Hlavou mi prebehla myšlienka na časy holokaustu.Po zhliadnutí Schindlerovho zoznamu som sa zamyslel ako sa spoločnosť k takému zverstvu mohla dostať, ako sme to mohli dopustiť.Čo mohlo viesť Európu k nenávisti voči jednému etniku.

„Žid je nebezpečný, za naše problémy môže žid.“

„Židovstvo nie je kompatibilné s našou kultúrou.“

 „Židia nám berú prácu, židov tu nechceme.“

Tieto výroky mi boli povedomé, ako by som ich dôverne poznal. A potom som na to prišiel. Žijeme v rovnakom mentálnom svet, ktorý viedol ku „konečnému riešeniu židovskej otázky“- Wannsee 1942. Akurát sme si slovo žid vymenili za slovo moslim (islam, utečenci,...) Tým „my sme vymenili“ myslím nás, európsku civilizáciu, obyčajných ľudí, rodiny, ktoré tvoria jednotlivé národy Európy. Akurát epicentrom tento krát nie je Nemecko, ale krajiny Vyšehradskej skupiny. Tým MY chcem rovnako zdôrazniť svoju spoluúčasť a spoluzodpovednosť na tom a nijako sa z toho nechcem vyviniť. Aj keď sa hlásim skôr k pochopeniu pre situáciu , ktorou si prechádzajú mnohí sýrčania, iračania a ostatní utečenci, ba priam by ma priemerný Slovák označil za slniečkára.

V zásade som dospel k záveru že to nie Kotleba je fašista. Mentálnymi fašistami sme my všetci, ktorí máme v srdci tonu nenávisti. Česť výnimkám (pán prezident Kiska, ktorý to s ideálom tolerantných Slovákov ešte nevzdal). Rovnako ako nacisti, si ľudia , ktorí vykrikujú proti pomoci iným najviac, ukradli slovo vlastenec, ako keby nenávisť bola charakteristickým znakom Slovákov. Vytvorili tým zo slova vlastenec pejoratívum.

Tak a kam to až necháme zájsť. Ja verím že si opäť uvedomíme  to, čo už máme v ústave. Že sme sekulárny štát so slobodou náboženského vyznania.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Policajti, kresťania a teraz aj moslimovia. Džihádisti chcú rozvrátiť celý Egypt

Egyptská vláda si na boji s terorizmom buduje moc.

SVET

Teroristi útočili v egyptskej mešite, zabili najmenej 235 ľudí

Bombový útok smeroval na členov bezpečnostných síl.

KOMENTÁRE

Richter je len začiatok

Intelektuálny a marketingový trust Smeru momentálne pracuje na revitalizačnom programe.


Už ste čítali?