Dankových 500 a o volebnom systéme v SR

Autor: Oliver Tomečko | 16.9.2016 o 11:05 | (upravené 14.2.2017 o 18:00) Karma článku: 4,14 | Prečítané:  1380x

Predseda parlamentu sa v poslednom čase intenzívne venuje zákonu o parlamentných stranách, ktorého je sám najjagavejším produktom a zároveň dôvodom na zmenu.

Ako to že riadiť krajinu môže strana so štyrmi členmi? Ako vyriešiť problém čoraz intenzívnejšej podpory Kotleby u Slovákov? Ako môžeme na Slovensku vytvoriť väčšiu pravicovú stranu, ktorá reálne dokáže ponúknuť premiéra a vládu bez Smeru? Ako zabrániť obchádzaniu zákona kupovaním si politickej strany? Ako upraviť skutočnosť, že väčšina regiónov nemá zastúpenie v NRSR? Zdanlivo ťažké otázky na rozsiahlu diskusiu, môžu mať prekvapivo spoločnú odpoveď.

V uplynulých dňoch na slovenskej politickej scéne rozprúdilo diskusiu vyhlásenie predsedu parlamentu o tom, ako chystá veľké zmeny zákona o politických stranách. Údajne uvažuje o podmienke 500 členov pre kandidatúru v parlamentných voľbách. 500 je podľa mňa (ako stihol poznamenať aj Boris) výkrik do tmy. Takto. Požiadavka o akomsi poriadku v tomto chaose s kupovaním strán, zakladaním stále nových, kontinuálnej existencii niekoľkonásobne neúspešných strán (Slovensko má cez 150 riadne zaregistrovaných politických strán)je úplne legitímna. Problémom je, že Andrej Danko síce chyby pomenoval presne, ale samotnú problematiku uchopil zjavne z opačného konca. Teda nerieši príčiny, ale symptómy.

Teraz zopár faktov.  Od roku 1994 sa podarilo vyhrať parlamentné voľby v SR iba dvom predsedom politických strán, pokiaľ sa internet nemýli. V posledných parlamentných voľbách použili 2 strany, ktoré prekročili prah zvoliteľnosti, meno populárneho predsedu politickej strany do svojho názvu (Kollár- Sme rodina, Kotleba- ĽSNS). Slováci proste idú voliť "toho Kollára," alebo "toho Kotlebu" či "Fica."  Nevolia hodnoty. Nevolia pre idey, ale pre populárneho jednotlivca. V roku 2012 kandidovali do NRSR aj OĽaNO. Som presvedčený že aj vtedy drvivá väčšina z 200-tisíc voličov, ich podporila kvôli popularite Igora Matoviča. Ešte inak, keby si zajtra založí stranu Peter Sagan, tak vyhrá voľby. A je jedno či by chcel naľavo, alebo na pravo, konzervatívne, či liberálne. Pretože takí Slováci sú. Platí na nich charizma,popularita, či kult vodcu.

Problém som teda pomenoval, teraz sa pokúsim navrhnúť riešenie. Pravdupovediac, s ničím revolučným neprídem, pretože mám na mysli vec milión krát oddiskutovanú, ktorá sa stále ,žiaľ, potáca v rovine úvah. Môj návrh je  zrušenie jedného volebného obvodu. Prakticky to znamená, čím viac volebných obvodov, tým účinnejšia eliminácia strán, ktoré stoja na (často krát umelo vytvorenej) popularite jedného človeka.

Otázkou však naďalej ostáva „koľko?“  3 volebné obvody? 8 volebných obvodov podľa krajov?  24 volebných obvodov podľa kultúrnych regiónov? Alebo 79 volebných obvodov podľa okresov? A čo tak rovno 150 jednomandátových obvodov? Z takýchto možností sa mi jedine posledná zdá kvalitatívne horšia ako súčasný stav. Pri jednomandátových volebných obvodoch by totiž došlo k vytvoreniu dvoch blokov, t.j. Smer a čosi veľké, konzervatívne pravicové. A tiež jedná väčšia maďarská strana, ktorá by bodovala na juhu. Toto by s najväčšou pravdepodobnosťou boli jediné politické strany zastúpené v NRSR. Problém by potom bol, že vo väčšine obvodov by súperili 2 bloky, ktorých podpora by bola okolo 35-38% a tretí za nimi, s najväčšou pravdepodobnosťou liberáli s 10-15% by mali nulové zastúpenie v parlamente. Premietnuté  do reči ľudí- veľká časť voličov by nemala svojho zástupcu v NRSR. Naviac, keďže by z pochopiteľných dôvodov nebolo vo všetkých 150 obvodoch rovnaké množstvo voličov, mohlo by sa stať, že väčšinu v parlamentne získa strana, ktorá získala menší počet hlasov. Premietnuté do reči ľudí- jedna strana víťazila spravidla v obvodoch, kde hlasoval menší počet ľudí. Podľa mňa to znamená aj  akési porušenie rovnosti volebného práva (1 hlas má v jednom obvode väčšiu váhu, ako v druhom).

Keďže chceme aby každý hlas mal približne rovnakú váhu (väčšie volebné obvody) a zároveň odmietame jeden volebný obvod (väčšinový volebný systém), celkom solídnym kompromisom je 8 volebných obvodov podľa samosprávnych krajov(zachovanie proporcionálneho volebného systému). Týchto 8 obvodov by bolo ešte umelo posunutých, tak, aby počet obyvateľov v  každom z nich bol približne rovnaký. Ostaneme teda pri proporcionálnom systéme a tým zachováme rovnosť volebného práva,  zároveň dostaneme odpoveď azda na všetky otázky z úvodu článku. Prevádzkovať stranu so štyrmi členmi síce bude legislatívne možné, ale prakticky takmer nemožné. Strana totiž bude musieť v každom regióne niečo ponúknuť, aby bola úspešná, keďže jeden kandidát môže kandidovať iba v jednom obvode. Problém s ĽSNS bude taktiež výrazne menší, keďže ťažko majú čo ponúknuť v ôsmych obvodoch. Zároveň sa jednoznačne zlepší zastúpenie regiónov v NRSR.  Tiež kúpiť si stranu „na Borisa“ a za mesiac postaviť osem kandidátok bude zrejme nemožné.

Podľa mňa sú po predsedníctve Slovenska v rade EÚ celkom vhodné podmienky začať toto realizovať.  Nie som však naivný a rozumiem tomu, že v takejto vládnej zostave a v takomto zložení parlamentu to nikomu nevyhovuje. Vytvoriť stranu na Slovensku v súčasnom stave znamená každú nedeľu pol roka pred voľbami Danko v TA3. Po mojom návrhu by takých Dankov bolo treba aspoň osem. A tak jedinou nádejou tento cirkus zmeniť ostáva Rybníček.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?